SAKRAMENT KRŠTENJA U NAŠOJ ŽUPI

SUBOTOM u 12.00 sati ili NEDJELJOM na misi u 11.00 sati.

Prijave za krštenje: osobnim dolaskom u radno vrijeme župnog ureda barem mjesec dana prije samog krštenja.

Nakon podnošenja prijave krštenja, barem jedan od roditelja treba, najmanje dva tjedna prije željenog termina krštenja, doći u uredovno vrijeme u župni ured te donijeti sljedeće:

1. Izvod iz matične knjige rođenih za dijete (presliku ili ispis sa eGrađani).

2. Ako stanujete u nekoj drugoj župi, a želite dijete krstiti u našoj župi, potrebno je donijeti pismeno dopuštenje svoga župnika da se dijete krsti izvan vlastite župe.

3. Ako kum/a nisu župljani naše župe, potrebno je donijeti Posvjedočenje za kumovanje koje se dobiva u župi gdje kum/a stanuju. Ovo se primjenjuje i na naše župljane koji žive u inozemstvu bez obzira jesu li ovdje kršteni. Potvrdu za kumovanje može dati isključivo župa gdje sada osoba živi. Ako su kum/a župljani naše župe, potrebno je u prijavnici samo navesti njihovu adresu i župu prebivališta, radi provjere podataka.

4. Ukoliko dokumenti nisu dostavljeni na vrijeme smatra se da ste odustali od krštenja.

Za sakrament krštenja potrebno je:

1. Pripremiti krsnu svijeću i krsnu haljinicu.

2. Roditelji i kumovi/kum/kuma pozvani su prije samoga sakramenta krštenja ispovjediti se.

3. Doći barem 15 minuta prije dogovorenog termina.

Uvjeti za kumstvo:

1. Kumovi kod krštenja mogu biti vjernici koji su primili sakramente krštenja, euharistije i potvrde, sa minimalno navršenih 16 godina života.

2. Ako su kumovi ili kum/kuma u braku, trebaju biti crkveno vjenčani te živjeti kršćanskim životom. Rastavljene i ponovno civilno vjenčane osobe, ili osobe koje žive u nezakonitoj zajednici, ne mogu kumovati na krštenju.

3. Kumovi su nužni provoditi život u skladu sa katoličkom vjerom i crkvenim naukom.

4. Otac i majka djeteta ne mogu biti kumovi.

Krsni kumovi su svjedoci i jamci za vjeru krštenika pred kršćanskom zajednicom i predstavnici kršćanske zajednice pred krštenikom; suradnici i pomoćnici roditeljima u kršćanskom odgoju krštenika, osobito uzornim kršćanskim životom. Kumovi su pozvani poticajima i primjerom svom kumčetu pokazivati vrijednost molitve i nedjeljne svete mise.

SAKRAMENT ŽENIDBE

Prijave: osobnim dolaskom u radno vrijeme župnog ureda.

Dokumenti - isprave potrebni za vjenčanje

1) ZARUČNIČKI TEČAJ se održava kroz pet uzastopnih večeri (ponedjeljak - petak) redovito s početkom u 20.00 sati i dužni su ga proći svi zaručnici koji žele sklopiti sakrament ženidbe - crkveni brak.
Prijave se vrše preko web stranice: http://obitelj.zg-nadbiskupija.hr/prijavnica/

2) KRSNI LIST se može izvaditi samo u župi krštenja. Na njemu će biti naznačen i datum sakramenta sv. Potvrde (bez obzira gdje je primljen), s obaveznom naznakom slobodnog stanja (SLOBODNI LIST). Krsni list, kao službeni dokument, ne smije biti stariji od šest mjeseci.

3) PRIJAVA U MATIČNOM UREDU SUSEDGRAD, Zagreb - Sigetje 2
potrebna je za sve zaručnike koji se žele vjenčati u našoj crkvi ne ranije od tri mjeseca prije datuma vjenčanja. Za prijavu u Matičnom uredu je potrebno:
a) Oboje zaručnika obvezni su doći zajedno i ponijeti sa sobom: osobnu iskaznicu i izvod iz matične knjige rođenih, s tim što Izvod ne smije biti stariji od tri mjeseca.
b) Predati fotokopiju osobne iskaznice svjedoka na vjenčanju - kumova.

SPROVOD

Prijava:
- Prijavljuje se preminulu osobu koja pripada ovoj župi.
- Sprovod treba prijaviti barem dan ranije.
- Sprovod neka prijavljuje član obitelji ili bliže rodbine.
- Ukoliko se donese, osmrtnica se stavlja na oglasnu ploču.

Potrebni podaci preminule osobe:
- Datum i mjesto smrti
- Ime i prezime
- OIB
- Mjesto i datum rođenja
- Ime i (dj.) prezime supružnika
- Ime i (dj.) prezime roditelja
- Adresa stanovanja
- Da li je primio sakramente sv. ispovijedi, pričesti i bol. pomazanja u zadnjih šest mjeseci
- Groblje, dan, datum i vrijeme sprovoda
- Uzrok smrti

KUMSTVA

Sakrament krštenja i potvrde (krizme) traži da primatelj sakramenta ima kuma ili kumu; ali nikako dva kuma istog spola (usp. ZKP kan. 873). Zadaća kuma je da pomažu kumčetu u njegovu rastu u vjeri (usp. ZKP, kan. 872), što znači da i sam mora biti poučen o bitnim svojstvima vjere, te biti praktikant vjere. Reći će sv. Augustin da je bolje ne imati kuma nego imati takvoga koji će biti na sablazan. Ulogu kuma ne mogu zamijeniti svjedoci, ali oni mogu biti pridodani kumu.
Zakonik jasno propisuje koja svojstva mora imati kum, tj. propisuje kad netko može biti kum (ZKP, kan 874&1)

Uvjeti za kumstvo su:
1. kum mora biti katolik, koji je krizman i pričešćen,
2. da je praktičan vjernik (to znači da ide u crkvu; ako ima djecu da ih šalje na vjeronauk ili da mu dijete pohađa vjerski odgoj u vrtiću, da prima blagoslov obitelji…),
3. da je navršio 16 godina, osim ako veliki pastoralni razlozi traže iznimku, koju će procijeniti župnik ili djelitelj sakramenta,
4. da je sposoban služiti se razumom (kan. 11),
5. da živi u regularnom crkvenom braku ili da je slobodan.

Ne može biti kum:
1. ne mogu biti kumovi otac ili majka djeteta,
2. tko se ispisao iz Katoličke crkve ili pripada nekoj drugoj crkvenoj zajednici (protestant, pravoslavni) ili se smatra ateistom ili nevjernikom,
3. onaj tko živi u neregularnom braku (tko je vjenčan samo civilno, živi u vanbračnoj zajednici ili tome slično….),
4. onaj tko može biti od velike sablazni (drogeraš, razbojnik, živi nemoralno…)
Svaka druga osoba koja može primati sakramente može biti i kum-a. Ona osoba koju je napustio bračni drug i živi sama, tj. nije u novoj ženidbenoj vezi i prima sakramente (praktični vjernik) može biti kum-a.

ZARUČNIČKI TEČAJ

Da bi netko mogao pristupiti sakramentu ženidbe, potrebno je proći zaručnički tečaj na koji se prijavljuje putem mrežne stranice Zagrebačke nadbiskupije.
(link se može napraviti tako da se pritisne Zagrebačka nadbiskupija – link je:
http://obitelj.zg-nadbiskupija.hr/prijavnica/ )