• Vazmeno vrijeme: Vazmena osmina

O ovom uskrsnom tjednu prva konkretna svjedočanstva nalazimo u drugoj polovici 4. stoljeća, no važnost ove osmine nazire se već kod sv. Augustina. Kako se ovaj tjedan smatrao istovjetnim kao svetkovina Uskrsa, narod je bio usmjeren prema odmoru, ali isto tako svakoga dana sudjelovao je na liturgijskim slavljima, što su omogućavali civilni i crkveni zakoni. Isti smjer razmišljanja o ovih sedam dana nalazimo i kod cara Velerijana II., ali i u Nauku dvanaestorice apostola (4. st.) te na koncilu u Maçonu (585.).

• Vrijeme korizme: Bratska ljubav i posveta ulja

S Nedjeljom Muke Gospodnje ili Cvjetnicom ulazimo u tjedan koji je usmjeren prema onom sadržaju vjere koji ostavlja u šutnji, ali i dubokoj zahvalnosti prema Gospodinu jer „veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. Ovo vam zapovijedam: da ljubite jedni druge.“ (Iv 15, 13.17).

• Raspršivači s blagoslovljenom vodom nisu u duhu liturgije

U crkvama su zbog pandemije ispražnjene škropionice s vodom. Na pitanje je li dopušteno postavljati raspršivače s beskontaktnom mogućnošću upotrebe blagoslovljene vode odgovara pročelnik Hrvatskog instituta za liturgijski pastoral dr. sc. Mario Kopjar.

• Svetačka slavlja u vrijeme korizme

Ulazeći ove godine u četvrti korizmeni tjedan, ulazimo i u tjedan u kojem Crkva u petak, 19. ožujka, slavi svetkovinu svetoga Josipa, zaručnika Blažene Djevice Marije. Budući da je slavlje ove svetkovine važno i za hrvatski narod koji svetoga Josipa štuje kao svoga zaštitnika od 1687. godine i nalazeći se u Godini svetoga Josipa, priliči da se misao usmjeri prema ovom svecu i povijesti štovanja ovoga velikoga čovjeka i sveca.

• Važnost i značenje posta u korizmenom vremenu

Započinjući treći korizmeni tjedan ulazimo u središte korizmenog vremena. Trenuci koji presijecaju životne trenutke „po sredini“ dragocjeni su za čovjeka kako bi vidio svoj život jučer i sutra u danas. Budući da je i ovaj središnji korizmeni tjedan (sredoposni, u sredini posta) prilika za jasnije vidjeti koliko je tko napredovao u postu, molitvi i bratskoj ljubavi, tema ovotjednog korizmenog promišljanja bit će tema posta, odnosno tema koja je nerazdvojivo povezana s vremenom korizme