• Što se događa u misi? (II)

Polazište ove knjige, kao što sam već rekao, bit će stavljanje težišta na obrednu formu mise. Ali prva dimenzija ovog zadatka je i određivanje konteksta obreda. Četiri različita razmišljanja pripremit će nas za bolju analizu samoga obreda. Prvo, želimo vidjeti kako Crkva koristi riječi otajstvo i sakrament u odnosu na liturgiju i teologiju općenito. Drugo, ispitat ćemo značenje okupljene zajednice na misi. Treće, razmatrat ćemo i nosivu strukturu ili tijek cijelog obreda, što će - možda iznenađujuće - od nas zahtijevati govor o otajstvu Trojstva. Četvrto, trebat će i nešto reći o idealnom slavlju kao nužnom elementu za put koji želimo slijediti u ovom razmišljanju, kako ne bismo ostali zarobljeni u pitanjima praktične prirode.

• Što se događa u misi?

Pitanje je koje čovjek često postavlja ili sebi samome ili drugima, a kao takvo onda je i aktualno u svako vrijeme. Želeći ponuditi odgovor na ovo pitanje, ali kako bi se dao i još jedan doprinos ovoj temi, ovdje će u nastavcima biti objavljen prijevod knjige s istim naslovom čiji je autor p. Jeremy Driscoll OSB, opat opatije Mount Angel (Oregon) i profesor na Papinskom institutu za liturgiku sv. Anzelma u Rimu. Knjigu prevodi vlč. mr. Tomislav Hačko, a prijevod se objavljuje uz dozvolu autora i izdavača Gracewing Publishing.

• Vazmeno vrijeme: Vazmena osmina

O ovom uskrsnom tjednu prva konkretna svjedočanstva nalazimo u drugoj polovici 4. stoljeća, no važnost ove osmine nazire se već kod sv. Augustina. Kako se ovaj tjedan smatrao istovjetnim kao svetkovina Uskrsa, narod je bio usmjeren prema odmoru, ali isto tako svakoga dana sudjelovao je na liturgijskim slavljima, što su omogućavali civilni i crkveni zakoni. Isti smjer razmišljanja o ovih sedam dana nalazimo i kod cara Velerijana II., ali i u Nauku dvanaestorice apostola (4. st.) te na koncilu u Maçonu (585.).

• Vrijeme korizme: Bratska ljubav i posveta ulja

S Nedjeljom Muke Gospodnje ili Cvjetnicom ulazimo u tjedan koji je usmjeren prema onom sadržaju vjere koji ostavlja u šutnji, ali i dubokoj zahvalnosti prema Gospodinu jer „veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. Ovo vam zapovijedam: da ljubite jedni druge.“ (Iv 15, 13.17).

• Raspršivači s blagoslovljenom vodom nisu u duhu liturgije

U crkvama su zbog pandemije ispražnjene škropionice s vodom. Na pitanje je li dopušteno postavljati raspršivače s beskontaktnom mogućnošću upotrebe blagoslovljene vode odgovara pročelnik Hrvatskog instituta za liturgijski pastoral dr. sc. Mario Kopjar.